Diyarbakır’ı ‘astronot’ tanıtacak

Kudat, sergi projesi için UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan tarihi surlar ve Hevsel Bahçelerinde, İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Ulu Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığının “Türkiye’nin en görkemli 13 köprüsü” arasında gösterdiği Malabadi Köprüsü ile Ongözlü Köprü, Zerzevan Kalesi, İçkale Müze Kompleksinin yanı sıra Karacadağ’dan çıkan lavların oluşturduğu 120 kilometrelik bazalt plato (Lav Yolu) ve Lice ilçesindeki Birkleyn Mağaraları gibi 21 farklı mekanda çekimler yapacak.

İlk olarak Çınar ilçesi yakınlarındaki Roma İmparatorluğu döneminde “askeri yerleşim” olarak kullanılan ve yer altı tapınağı Mithras’ın da bulunduğu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesinde çekimlere başlayan Kudat, daha sonra 1957 metre yüksekliğindeki Karacadağ’dan çıkan lavların oluşturduğu ve Lav Yolu olarak adlandırılan 120 kilometrelik bazalt platoda çekimlerine devam etti.

“Bir astronotun Diyarbakır gezisi”

Kudat, AA muhabirine, 21 fotoğraftan oluşacak olan sergi için 21 farklı mekanın yer alacağı çekim maratonuna başladığını söyledi.

Kudat, şöyle dedi:

“Çekimleri bir sergiyle taçlandıracağım. Uzun yıllardır Diyarbakır’da fotoğraf sanatçılığı yapıyorum. Yaptığımız projelerle, fotoğraf sergileriyle, kısa film ve belgesellerle kente katkı sunuyorum. Bu çalışma bittiğinde ilk sergi Diyarbakır’da olacak. Daha sonra farklı illerde sergi açmayı istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x