Altın fiyatlarında dolar baskısı devam ediyor

Altın fiyatları, yüksek dolar ve tahvil getirilerinin baskısı altında kalarak yaklaşık iki haftanın dip seviyesine yakın seyretti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 25 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından hafif yükselişle 2 bin 29 dolar seviyesinde işlem görüyor.

2008 liraya kadar yükselen gram altın şu dakikalarda 1995 liradan, çeyrek altın 3 bin 274 liradan satılıyor.

DOLARDA SINIRLI YÜKSELİŞ

Dolarda kademeli yükseliş devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 30,57, euro/TL 32,91 seviyesinde hareket ediyor.

FED’DEN DAHA AZ İNDİRİM BEKLENTİSİ

ABD Merkez Bankası’na (Fed) ilişkin beklentiler piyasada yön belirleyen ana unsur olmaya devam ediyor. Yatırımcılar beklentileri politika faizinin tahminlerinden daha uzun süre yüksek seviyelerde kalacağı, faiz indirimlerinin gecikebileceği şeklinde değişti.

Geçen yıl toplam 150 baz puan faiz indirimi yapılacağını fiyatlayan vadeli kontratlarda artık faiz indirimlerinin 115 baz puanda kalacağını fiyatlamaya başladı.

Bu durum nedeniyle ABD Hazine tahvillerinin getirileri yüksek seyretti. ABD’nin faiz beklentilerine duyarlı olan 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 4,4471 ile dün gördüğü bir ayın zirvesine yakın seyretti. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 4,1347’de yatay seyretti.

DOLAR 3 AYIN ZİRVESİNE YAKIN

Uluslararası piyasalarda dolar, Fed’in bu yıl agresif faiz indirimleri gerçekleştireceği beklentilerinin düşmesiyle üç ayın zirvesine yakın yatay seyrediyor. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi dün 104.,0 ile 14 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak 104,35 seviyesine geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x