Hurda araçlar ekonomiye kazandırılıyor! 3 yılda 10 bin araç geri dönüştü

AA

Ömrünü tamamlamış araçlar, aslında hurda olarak da bir ekonomik değer taşıyor.

Ömrünü Tamamlamış Bertaraf Takip Sistemi (ÖTA) üzerinden 3 yılda hurdaya ayrılan 9 bin 836 araç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca çevre lisanslı tesislerde ekonomiye kazandırıldı.

Yapılan çalışmalarda çevre ve insan sağlığının korunması amaçlanıyor.

Araçlar hurdaya ayrılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün iş birliğiyle 2012’de kurulan, çevrim içi veri paylaşımını sağlayan ÖTA sistemiyle, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri bulunan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1) ve azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan motorlu yük taşıma araçları (N1) kategorisinde ömrünü tamamlamış araçların, çevre lisanslı tesislere teslim edilmeden hurdaya ayrılması engelleniyor.

Kayıttan düşürülüyorlar

Bu araçların trafik kaydının silinmesi ve çevreyle uyumlu bertarafının belgelenebilmesi için Bakanlıktan çevre lisansı veya il müdürlüğünden teslim yeri uygunluk yazısı almış tesislerin, “Ömrünü Tamamlamış Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu” kullanması da zorunlu tutuluyor.

Geri kazanım için ayrışıyorlar

Bu sayede hurda araçların geri kazanımının takibi mümkün oluyor.

Kullanılabilir durumdaki parçalar satılıyor

Bu araçlardan sökülen parçalar, yüksek oranda yeniden kullanılabilir parça olarak satışa yönlendiriliyor. Araçların kalan kısımları ise maddesel veya enerji geri kazanımına gönderiliyor.

Toplam 3 yılda 9 bin 836 araç tasnif edildi

ÖTA sisteminde yer alan çevre lisanslı tesisler tarafından Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında 2021’de 3 bin 100, 2022’de 2 bin 636, 2023’te ise 4 bin 100 adet olmak üzere toplam 9 bin 836 M1 veya N1 sınıfı araç, toplanarak ekonomiye kazandırıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x